نقد وبررسی فیلم دادا - نظام فئودالی ، تغییر در نگرش

این جور ادامه میدم که دلیل بوجود اومدن این نوع حکومت مبتنی بر یک نفر برمیگرده به نوع دیدگاه ما .نگرش ما نسبت به حکومت و اداره امور .ما معمولا برای انتقال مفاهیم مهم از نمودار یا اشکال استفاده میکنیم.برای نشان دادن درجات و سلسله مراتب از هرم و برای نشون دادن یک فرایند از دایره .در اینجا هم هرم قدرت برای نوع حکومت ارباب و رعیتی مناسبه .البته در داخل سازمان هم نحوه ی نشان دادن جایگاه به همین منوال است .همینطور که در کتاب مبانی سازمان و مدیریت دیده اید. 

نظر من اینکه که اگر ما میخواهیم که حکومت ، سازمان و یا هر نهاد دیگه ای رو اداره کنیم چرا نگاهمون ، نگاه از بالا به پایین باشد  (هرم .سلسله مراتب ) یا باالعکس ؟

چرا کسی که شرایط پایین دست را درک نمیکند به عنوان رئیس یا مدیر عالی ویا ...  اجازه میدهیم که برای جامعه دستور صادر و نسخه تجویز کند ویا پایین دست که شناختی از مشکلات بالا دست را ندارد در موردش قضاوت نادرست میکند؟

میبینید دوستان این طرز نشان دادن و این روش باعث ایجاد فاصله بین لایه ها شده و منجر به گسستگی در دراز مدت میشود واین می شود که کسی حرف کسی را نمی فهمد و این شرایط موجب افول آن سازمان یا حکومت میشود . همون طور که در فیلم دیدید که عاقبت خان چه شد  و همینطور چه مشکلاتی برای دادا و کسانی که اطرافش بودن پیش آمد.

جوابی که به ذهنم رسید این بود که برای نشون دادن سازمان یا نهاد حکومتی  و همچنین معرف نوعی روش از دایره الهام بگیریم .

همانطور که قبلا گفتم دایره برای نشان دادن روند یک پروژه یا فرآیند بکار میرود .مفهوم دایره یک چرخش رو بیان می کندکه دائم در حال حرکت است و پویایی را منتقل میکند. و جالب است بدانید که اگر انگشت خود را روی هر قسمت از شکل کره (دایره ) قرار دهید همان نقطه می شود مرکز .فرقی نمی کند کدام قسمت.

و این سئوال ذهن منو درگیر میکنه که چرا ما از مفهوم دایره برای سازمان استفاده نکنیم !!!!؟

 

منتظر نظرات دوستان هستم .

/ 3 نظر / 111 بازدید
?FoadjOOn ?

گاهــــي وقتــــا يــه نفـــر فقــط يــه نفــر باعـث ميــشه کــه حــس کنــي چيـــزي کــه تــو رو روي زميــن نگــه داشتـــه جــاذبه ي زميـــن نيست به ما هم سر بزن http://cafe70.ir

مریم

[چشمک]بسیارعالی....... منتظر نقدای بعدیم:)

حمزه

این مفهوم دایره از کجا ریشه میگیره برادر؟